TMGD (Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı) ŞİMDİDEN EN PRESTİJLİ MESLEKLER ARSINDA YERİNİ ALDI.
TMGD NEDİR? NEREDEN ÇIKTI

Birleşmiş milletlere üye48 devlet piyasadaki yaklaşık 4 bin çeşit ürünü insan ve çevre için tehlikeli kategorisine alarak etiketlenmesi, depolanması, taşınması, üretimi, ambalajlanması, dolumu, boşaltımı, vb. her safhasının prosedürleri ve kuralları konusunda anlaşma imzaladılar. Bu kuralların en önemlisi bu maddelerle uğraşan firmalara tmgd dan danışmanlık alma zorunluluğudur.
Türkiye de 2010 yılında bu anlaşmaya dâhil olup, 2015 kısmen 2017 de bütün kamu ve özel sektörün bu kurallara uyacağını ulaştırma bakanlığınca yönetmelik yayınlayarak bildirdi. Ancak Türkiye de ihtiyaç duyulan tmgd olmayınca bakanlık önce yurt dışında ilk eğiticiler hazırlanıp yetkilendirilen kurslarda 1 haftalık eğitimin ardından yapılacak sınavda başarılı olanlara tmgd sertifikası vermeye başladı.

“TMGD OLUNCA NE KAZANIR NASIL ÇALIŞIRIM”

Beş Farklı Firmaya Danışman Olarak Hizmet Verebilecek Olan Tehlikeli Güvenlik Danışmanları Beş Ayrı Maaş Alacak. Üstelik resmi veya özel de çalışsa bile. Tmgd firmalarla e devlet üzerinden anlaşır. Tehlikeli maddelerle uğraşan firmalar e devlet üzerinden yetkilendirilmiş tmgd’ larını görür ve e devlet üzerinden iki taraf anlaşma yapar. Böylece bakanlık firmaları takip eder. Şu anda tmgd sertifikası alanlar her firma için 1500 tl den 5000 tl ye kadar değişen miktarlarda ücret almaktalar. Tmgd 2015 yılının en çok kazanan danışmanlık mesleği seçilmiştir.  Tmgd firmaya ilgili ürünün prosedürlerini gösterir, danışmanlık yapar. İşi firma çalışanları yapar. Daha da güzel yanı sistemi başlangıçta kurduktan sonra çoğu firmaya ayda birkaç kez uğramak yeterlidir.
Eğer yabancı diliniz varsa tmgd eğiticisi olabilirsiniz. Eğiticiler 1 haftalık tmgd eğitimi için bütün masrafları karşılandıktan sonra 8-10 bin tl ücret almaktadırlar.
Avrupa’da 1950 den bu yana büyük bir titizlikle uygulanan bu anlaşmaya en son Arnavutluk Karadağ Tunus gibi ülkeler de dâhil olmuştur. Bu konuda geriye dönüş söz konusu değildir. Ulaştırma bakanlığının açıkladığı İhtiyaç en az 18000 tmgd. Şu ana kadar sertifika alan sayısı yaklaşık 4000 kişi. İstanbul ve Ankara çoğunlukta. Sivas ta ise sadece 5 kişidir.

“TMGD BULUNDURMAKLA YÜKÜMLÜ KURUMLAR”

Boya sanayinden enerji üretimine, kimyasal fabrikalarından ilaç depolarına oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Zira “tehlikeli madde” olarak sınıflandırılan mallar sadece benzin, dizel gibi yanıcı/patlayıcı veya asit, cıva gibi zehirli maddeler değil. Basınçlı kaplarda taşınan oksijenden mısır yağına bulaşıcı hastalıkların olduğu hastanelerden termal kaplıcalara, benzin istasyonlarından her bir kargo şubesine kadar pek çok nokta var. Ve bu tehlikeli maddeyle “ilişkisi” (üretme, alma, gönderme, taşıma, ambalajlama, depolama, yükleme, boşaltma,) her firmaya tmgd bulundurmak ya da tmgd ‘den hizmet satın almak zorunda. Bu zorunluluğa uymayanlara ağır cezalar verilecek.

“KİMLER TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIGI YAPABİLİR”

Bölüm farkı gözetmeksizin Tüm lisans mezunları tmgd olabilir. Bakanlık şu anda hiçbir bölüm sınırlaması getirmemektedir. Açık öğretim dâhildir. Lisans mezunu oldukları için şu halde doktor, mühendis, öğretim görevlisi memur, öğretmen yönetici olanlar da alabilir.
Daha önce bakanlık yetkilendirdiği kurslara kayıt yaptıracaklara sınırlama getirmezken 2016 yılı itibariyle ayda en fazla 80 öğrenci ve sınavdan 2 ay önce kursu tamamlama şartı getirmiştir. Şartların daha da zorlaşma ihtimalini göz önünde bulundurarak bu konuda acele etmekte fayda vardır.

“KİMLER TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIGI YAPABİLİR”

 Üniversite mezunları Ulaştırma Bakanlığı Tarafından Yetkilendirilmiş sivas eserim akademi den 49 Saatlik TMGD Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı Eğitimi Aldıktan Sonra Ulaştırma Bakanlığı Tarafından Yapılan Sınavda (sınavlar kaynak kitap açık yapılıyor.) Başarılı Olması Gereklidir. Bakanlık Tarafından Yapılan Sınavda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olmak İçin 70 puan almak yeterlidir.
*Daha geniş bilgiyi ulaştırma bakanlığı web sayfasından ve www.eserimakademi.com.tr adresinden bulabilirsiniz.